Danish Board of District Heating Stæhr Johansens Vej 38 DK-2000 Frederiksberg Denmark Phone: +45 3818 5440 info@dbdh.dk
Danfoss
Member login
Hot Cool 2 2010

Fjernkøling

 
Fjernkøling
Fjernkøling er et område som mange fjernvarmeselskaber bør interessere sig for, idet teknologien giver mulighed for driftsoptimering, bedre forrentning af investeret kapital, reduktion af CO2 udslip, nye forretningsområder, flere arbejdspladser og meget andet.

Fjernkøling er på mange måder nært beslægtet med fjernvarme. Den væsentligste forskel er måden man producerer de ønskede fremløbstemperaturer på, mens det øvrige udstyr og driften har mange lighedspunkter med traditionelle fjernvarmesystemer. Derfor er det naturligt, som vi ofte ser det i udlandet, at det er fjernvarmeselskaberne der driver fjernkølesystemerne.

Fjernvarmeselskaberne har en yderligere interesse, idet fjernkøling giver mulighed for en bedre udnyttelse af varmeproduktionskapaciteten, da det er muligt at producere koldt vand på basis af varme, f.eks. ved hjælp af den velkendte absorptionsteknik. Og da det største behov for køling ligger, når der er mindst behov for rumopvarmning giver det mulighed for en bedre udnyttelse af fjernvarmeanlæggene.

Kølebehovet er stort og stigende i dansk erhvervsbyggeri til kontorer, hoteller, indkøbscentre osv., forårsaget af stigende krav til komfort kombineret med "drivhusarkitektur" og øget anvendelse af elektronik. En af grundene til den manglende udbygning af fjernkøleanlæg herhjemme kan derfor være at fjernvarmebranchen ikke har fået øjnene op for de muligheder der ligger i dette område, bl.a. fordi der ikke har været tilstrækkelig tæt dialog med erhvervskunder, hvor behovet er aktuelt - fjernvarmebranchen har traditionelt været rettet mod boligsektoren.

For forbrugerne er der mange fordele ved at kunne få leveret køling frem for selv at skulle fremstille den. Erhvervskunder behøver ikke selv at have en driftsorganisation til at drive og vedligeholde køleanlæggene, men kan outsource disse aktiviteter til et fjernvarmeselskab, der i forvejen har stor ekspertise med drift af tilsvarende fjernvarmeanlæg. Derudover ligger der en effektivitetsgevinst ved stordrift, hvor flere kunder forsynes fra samme anlæg.

Mulighederne for fjernkøling er altså til stede i Danmark, men der er også en række barrierer, der skal nedbrydes, før udviklingen når op på samme højder som i udlandet. Det gælder såvel manglende udbredelse af teknisk viden, stive fjernvarmetariferingssystemer og andre økonomiske hindringer såvel som organisatorisk og historisk vanetænkning.

Også politikerne er opmærksomme på teknologiens muligheder for at øge energieffektiviten og reducere CO2 udslippet. I forbindelse med energiforliget i foråret 2004 er fjernkøling kommet på dagsordenen, idet der i 29. marts aftalen mellem en række af Folketingets politiske partier bl.a. er medtaget køleteknologier under de udvidede rammer for forsknings- demonstrations- og udviklingsaktiviteter med henblik på udvikling af et miljøvenligt og sikkert elsystem.

Hvis fjernvarmeselskaberne ellers tør tage udfordringen op, vil vi fremover se, at den øgede bevågenhed omkring fjernkøling vil resultere i udvikling af nye projekter.

Energiaftale
Det indgår i den netop indgåede energiaftale, at de kommunalt ejede fjernvarmeselskabet gives mulighed for fjernkølingsaktiviteter i selskaber, der er økonomisk adskilt fra fjernvarmeaktiviteterne. Gennemføres ved lovændring i forårssamlingen.

Sign up for newsletter
All rights reserved @2007 / Danish Board of District Heating

DBDH

fjernvarme, industri, energi, co2, klimatopmøde, cop15, fjernenergi, district heating, cooling, energy, technology, innovative

Fjernvarmeindustriens hjemmeside rettet mod medlemmer, politikere, journalister og andre med interesse for energi, miljø og teknik

http://www.dbdh.dk/artikel.asp?id=470&mid=28